Yükleniyor...
Son Dakika
13.8.2015

Tarım Üniversitesi ile Michigan Üniversitesi arasında İşbirliği

Türkiye’nin gıda ve tarım alanında ilk ihtisas üniversitesi olma özelliğini taşıyan Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi ile ABD’nin Michigan Üniversitesi (Michigan State University) arasında ikili işbirliği anlaşması yapıldı.

 

Michigan Üniversitesi heyeti ve Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi heyeti  katılımlarıyla, Konya Şeker’e ait Çumra Kampüsü ve Meram Kampüsü’nde bulunan tesisler gezildi.

 

Gezi sonrası iki heyet ikili işbirliği anlaşmasını imzalamak üzere bir araya geldi. Anlaşmanın imzalanmasının ardından konuyla ilgili bir açıklama yapan Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Avni Öktem, iki üniversite arasında ikili işbirliği anlaşmasının imzalandığını belirterek, “Bu anlaşmanın hem üniversitemiz, hem bölgemiz, hem de ülkemiz açısından çok önemli olduğunu düşünüyorum. Zira Michigan Üniversitesi, üniversiteler arasında dünyada ilk 50 arasında, tarım alanında ise ilk üç içerisinde yer almaktadır. Yani alt yapısı güçlü ve çok kuvvetli bir üniversitedir. Kendileriyle görüşmelerimiz sonucunda, Türkiye’nin alanındaki ilk ihtisas üniversitesi özelliğini taşıyacak olan üniversitemiz ile benzeri bir misyonu bundan 160 yol önce başlatmış olan Michigan Üniversitesi ile ikili bir işbirliği anlaşması yaptık” dedi.

 

Benzeri ilişkileri Amerika’da da sürdüreceklerini ve iki üniversite arasında gerçekleştirilen anlaşma gereği hem üniversiteye, hem bölgeye, hem de ülkeye sağlıklı, hayırlı kazançlar sağlayacaklarını ifade eden Rektör Prof. Dr. Öktem, açıklamasını şöyle sürdürdü:

 

“İkili anlaşmayla iki üniversite arasında karşılıklı öğrenci değişimi yapılacak. Kurulum aşamasında olan Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi’ne, Michigan Üniversitesi tarafından deneyimli profesörler katkıda bulunacak ve üniversitemizi ziyarete gelerek burada misafir öğretim üyesi olarak eğitim vereceklerdir. Ayrıca iki üniversite olarak buradaki endüstriyi de içine alacak birçok Ar-Ge projesi yapacağız. Hatta bunların bir bölümünü ziyaret sırasında karşılıklı görüştük ve gerçekten de yüksek teknoloji içeren, yüksek katma değerli olan ve bazıları ülkemizde ve bölgemizde ilk olacak olan heyecan verici Ar-Ge projelerini birlikte yapmayı tasarlıyoruz. Özellikle İngilizce eğitim verecek olan üniversitemiz açısından, öğrencilerimizin yurt dışı değişimler yapması ve uluslararası ortamı tanımaları açısından da ABD’ye yapacakları ziyaretler bizim ve ülkemiz açısından büyük anlam taşıyor. Bu anlamda Michigan Üniversitesi ile yaptığımız ikili işbirliği bizim için önemlidir. Bu anlaşma neticesinde ülkemiz tarımı da dünyada söz sahibi olacak bir konuma ulaşacaktır.”

 

Michigan Üniversitesi adına konuşan Tarım ve Doğal Kaynaklar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Doug Buhler ise, Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi ile ikili işbirliği anlaşması yapmak için burada bulunmaktan dolayı çok mutlu olduklarını belirterek, “Kuruluş aşamasında olan bir üniversiteye katkıda bulunmak ve güzel bir işbirliği yapmak heyecan verici. Bizim üniversitemiz 160 yıl önce kuruldu. Yeni bir partnerimiz olacağı için çok heyecanlıyız ve Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi ile ortak çalışmalar içerisinde olacağız. Beraber projeler üretip, birlikte güzel işler yapacağımızı umuyorum” şeklinde konuştu.

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder