Yükleniyor...
Son Dakika
13.8.2015

Bir kutu gazlı meşrubat 1 saatte vücudu nasıl etkiler?

İngiliz Eczacı Niraj Naik, kişisel bloğunda yayımladığı grafikle, kola, gazoz gibi aşırı şeker içeren gazlı içeceklerin metabolizmayı nasıl etkilediğine dikkat çekti.

 

Hürriyet'in haberine göre, Eczacı Niraj Naik'e göre bir kutu gazlı içeceğin bir saatte vücutta yaptığı tesir şöyle: 

İlk 10 dakika:

 

Vücudun tavsiye edilen ‘günlük şeker alımı’na eşit seviyede 10 çay kaşığı şeker vücuda girer. Gazlı meşrubat içerisinde bulunan fosforik asit, şekerin tadını hafifletir ve ‘aşırı şeker alımı’ yüzünden gövde kusma eylemini gerçekleştirmez.

 

İlk 20 dakika:

 

Kan şekeri birden yükselerek ‘insülin patlaması’nı tetikler. Karaciğer ise şekeri yağa dönüştürerek bu ani şeker yükselmesine karşı vücudu savunur.

 

İlk 40 dakika:

 

Göz bebeği irileşir, kan basıncı yükselmeye başlar.

 

İlk 45 dakika:

 

Vücut, dopamin hormonu salgılaması için beyni uyarır. (Eroinin vücuda yaptığına benzer bir vaziyet.)

 

İlk 60 dakika:

 

Gazlı içecekte bulunan fosforik asit, kalsiyum, magnezyum ve çinkoyu kalın bağırsakta tutarak metabolizmada yaşanacak ani şeker yükselmelerine zemin hazırlar.

 

60 dakika sonrası:

İdrar atımını tetikler. Kemiklere gitmesi gereken depolanmış kalsiyum, magnezyum ve çinko vücuttan dışarı atılır. Psikolojik olarak ise fert daha miskin ve asabi olmaya başlar.

 

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder