Yükleniyor...
Son Dakika
13.8.2015

Yazın içtiğimiz su miktarı arttırılmalı

Su, insan hayatı için oksijenden sonra gelen en mühim öğedir ve beslenmemizin vazgeçilmez bir parçasıdır.

 

İnsan vücudunda bulunan karbonhidratlar ve yağın %100’ünü, proteinlerin ise %50’sini kaybettiğinde hayatı tehlikeye girerken, gövde suyunun sadece % 10’unun yitirilmesi hayati tehlikeye neden olmaktadır.

 

Bir adamın gövde ağırlığının yaklaşık %50-70’ini su oluşturur. Bu nispet yaşa, cinsiyete, kiloya, boy uzunluğuna ve kişinin fiziksel etkinliğinin derecesine bağlı olarak değişse de genelde erkeklerde %60, kadınlarda %50, çocuklarda %65-75’tir.Yaş ilerledikçe vücuttaki yağ oranı artar ve su oranı azalır. 

 

Su, besinler ve içeceklerle vücuda alınır. Vücuda alınan su, sindirim sisteminde emildikten sonra kana geçer. Kan dolaşımı aracılığı ile böbreklere gelerek mühim bir kısmı idrar olarak gövde dışına atılır. Bir kısmı da ten, solunum ve sindirim sistemi aracıyla kullanılıp vücuttan atılır.

 

Yetişkin bir adamın günlük su ihtiyacı yaklaşık vücuduna aldığı her 1 kalori için 1-1,5 ml su arasında değişkenlik göstermektedir. Bu duruma yaş, cinsiyet, fiziksel aktivite ve mevsimsel farklılıklar da tesir eder. Çay, kahve, meyve suları, nebat ve meyve çayları gibi sıvı içeceklerden bazıları vücuttan sıvı atımını artıracağı için suyu sırf su olarak içmek gerekir. Suyun vücuda alımı ve atımı bir denge içinde oluşur. Vücutta normal sıvı hacminin korunması için günlük sıvı alımının günlük sıvı kaybına eşit olması gerekir. Bu denge bozulduğunda birtakım rahatsızlıklar ortaya menfaat.

 

Sıcak havalarda; gövde, sıcaklığını düzenleyici olarak çalışır. Dikkat edeceğimiz nokta, edebiyat içtiğimiz su miktarını artırma gerekliliğidir. Bedenimiz ısındıkça terler ve su kaybeder. Bunun için su seviyesini yeterli düzeye getirmemiz gerekir. Vücut, suyu aktif olarak kullanır, depolayamaz. Bu sebeple susuzluğa dayanamayız. Vücudumuzun hiç su içmeden dayanabileceği maximum süre en müsait şartlarda 7 gündür.

 

Sporcularda; su kaybeden gövde, yeterli sıvıyı yerine koyamıyorsa; buna tepki göstererek metabolizmamızı yavaşlatır. Suyun atımını engellemeye çalışır. Özellikle spor sonrası, ter ile atılan suyun yerine gelmesi için ; egzersiz ve yarıştan 15 dk evvel 1-1.5 bardak, egzersiz ve yarış sırasında her 10-15 dakikada bir 1/2 bardak su içilmesi gereklidir.


Hiçbir sıvı meşrubat suyun yerini tam anlamıyla tutmamaktadır. 

 

Suyun İnsan Sağlığına Faydaları


Besinlerin sindirimi, emilimi ve hücrelere taşınmasında etkilidir,

Hücrelerin, dokuların organ ve sistemlerin düzenli çalışmasında görevlidir,

Beyin, omurilik ve başka organları hariç etkenlerden korur,

Ağız, göz ve burun gibi gövde dokularını nemlendirir,

Vücut ısısını dengede tutar,

Vücudun ihtiyacı olan iz elementlerin çoğu su sayesinde karşılanır,

Cilt güzelleşir,

Bağışıklık sistemi güçlenir,

Akciğerlerdeki havayı nemlendirerek solunuma yardımcı olur,

Metabolizmayı hızlandırır,

Besinlerin sindirimine ve enerjiye dönüşümüne yardımcı olur ve dışkının yumuşamasını sağlayarak kabızlığı önler,

Atık ve toksik maddelerin gövde dışına atılmasına yardımcı olur,

Kanın hacmini ve basıncını dengeler, akışkanlığını sağlar,

Oksijen ve gıda öğelerini hücrelere taşır ve hücrelerin fonksiyonlarını yerine getirebilmesi için lüzumlu olan sert maddelerin çözünmesini sağlar,

Kasların dengesini sağlar,

Ödemin atımında rol oynar,

Eklemlerin kayganlığını sağlar,

Cildin rutubet ve elastikiyetinin düzenlenmesinde rol oynaması nedenleriyle selülit oluşumunun önlenmesinde yardımcı olduğu bilinmektedir.

 

Su az tüketildiğinde;

 

Bedenimizdeki yağ oranı yükselir, böbrekler yeterli su alamayınca karaciğerin görevi ağırlaşır ve böbreği ikame etmeye çalışır. Yağ deposunu enerjiye çevirmesi gereken karaciğer işini aksatır ve yağların eritilmesi yavaşlar. Ayrıca, yetersiz su tüketimi metabolizmanın da yavaş çalışmasına ne sebepten olabilmektedir.

 

Su çok tüketildiğinde; 

Gerekenden daha fazla su tüketimi ise kişinin zehirlenmesine ne sebepten olabilir. Aşırı su vücutta; kandaki sodyum miktarının düşmesine (hiponatremi), hücrelerin aşırı su alarak şişmesine, ağırbaşlı fiziksel problemlere, beyin ödemine ve ve ağırbaşlı durumlarda beyin ölümüne ne sebepten olabilmektedir. Aşırı su tüketen kişilere ‘Potomani’ denmektedir. Potomani genelde; iştahsız, fazla alkol, kahve, sigara ve ilaç tüketen kişilerde ve sporcular arasında sıkça görülmektedir. Aşırı su tüketimi bu kişilerde böbreklerin normalden fazla çalışmasına ve vücutta mineral kayıplarının oluşmasına ne sebepten olabilmektedir. 

 

ÖZETLEYECEK OLURSAK


10-12 bardak suyu, gün içine dağıtarak için,

Su içmek için susamayı beklemeyin. Unutmayın; vücudumuzun, hissettiğimizden çok daha fazla suya ihtiyacı mevcut,

Her öğünden 15 dk evvel 1-2 bardak su için ki; 20 dakikada doygunluk mesajı alan beynimizde, bu hissin oluşumunu hızlandırın,

Her sabah işyerinize geldiğinizde su için, bu davranışı alışkanlık haline getirin,

Masanızın üzerinde her vakit temiz ve tercihen cam bir şişede su bulundurun.,

Her gece yatmadan evvel mutlaka bir bardak su için,

Sabah kalkıldığında ilk yapılması gereken işlerin başında 1 bardak su içmek de olmalı,

Suyu her vakit görünür bir yerde bulundurmalı, susama hissi beklenmeden su tüketmeye itina gösterilmelidir,

Emzikli kadınlarda; süt üretimini artıran en mühim sıvı sudur. Özellikle kalori oranları yüksek hazır meyve suları, gaz yapan asitli içecekler yerine su tercih edilmelidir,

Hamilelikte; suyun önemi daha da artar. Bebeğin içinde bulunduğu amnion sıvısı her üç saatte bir kendini yeniler. Yetersiz sıvı alımı ile amnion miktarı azalacağından, suya ihtiyaç artar.(Kaynak:Kanal 7)

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder