Yükleniyor...
Son Dakika
13.8.2015

Helal Gıda için 'Şeriat Konseyi' kuruldu

Kırgızistan'da helal sertifika veren kuruluşun bünyesinde danışma ve denetleme kurulu görevini yapmak üzere ‘Şeriat Konseyi ihdas edildi

 

Kırgızistan’da Orta Asya’nın ilk ‘Şeriat Konseyi’ helal ürünlerin geliştirilmesi ve sertifikalandırılması için oluşturuldu.


Bişkek’teki Helal Endüstrisi Merkezi bünyesinde oluşturulan İslami Konsey, merkez için danışma ve denetleme kurulu görevini yapacak.
Helal Sektörü Geliştirme Merkezi direktörü Mıktıbek Arstanbek, Şeriat Konseyi’nin kendilerine İslam talimatlarına göre ilmi danışmanlık yapacağını, merkez çalışmalarının İslam dinine uygun olup olmadığını kontrol edeceğini ve ürünlerin helal olup olmadığı konusundaki standartlar ve belgeleri onaylayacağını söyledi.


Aslanbek, “Şeriat Konseyi ülkemizdeki tanınan İslam alimlerinden oluşacak” dedi.
Üç yıl önce Kırgızistan Dini İdaresi bünyesinde teşkil edilen “Helal Endüstrisi Geliştirme Merkezi" daha sonra Dini İdare ile yollarını ayırmış ve bağımsız bir İslami kurum olarak çalışmalarına başlamıştı. Şu anda bu merkez üyesi helal ürün üretimi yapan 100’den fazla şirket var.(Kaynak:Dünya Bülteni)

 

 

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder