Yükleniyor...
Son Dakika
13.8.2015

Kırmızı Mercimek ekim alanı genişletiliyor

Türkiye’de kırmızı mercimek üretiminin gerilemesi üzerine Yozgat’ta üretimi artırmak üzere deneme amaçlı gerçekleştirilen ekim alanında verim, dane ve sap analizlerine yönelik ara hasadı yapıldı.

 

Türkiye’de kırmızı mercimek üretiminin gerilemesi üzerine Yozgat’ta üretimi artırmak üzere 14 dekara, bölgeye uygun olan çeşidi belirlenerek üzere deneme amaçlı geçtiğimiz sonbahar döneminde ekimi yapılan 4 çeşit kırmızı mercimekte verim, dane ve sap analizlerine yönelik ara hasat yapıldı.


Türkiye’de 2004 yılında 480 bin ton olan kırmızı mercimek üretimi, geçtiğimiz yıl 395 bin tona kadar geriledi. Bunun üzerine iç piyasa talebinin karşılanması amacıyla kırmızı mercimek ithalatına başlandı. Yozgat Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, Türkiye’nin önemli tarım bölgelerinden Yozgat’ta kırmızı mercimek ekiliş alanlarını genişletmek üzere harekete geçti. ‘Tarımsal yeniliklerin yaygınlaştırılması’ uygulaması kapsamında hazırlanan kırmızı mercimek üretim alanlarının genişletilmesine yönelik proje, bakanlık tarafından uygun bulunup, hayata geçirilmesi amacıyla mali destek verildi.


Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Tarla Bitkileri Araştırma Enstitüsü ile ortaklaşa yürütülen proje dahilinde Musabeyli Köyü’nde belirlenen 14 dönümlük alanda 4 farklı çeşit tohumun deneme amaçlı ekimi sonbaharda yapıldı. Yozgat Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ziyaattin Özdemir, il genelinde yeşil mercimek üretiminin yaygın olduğunu belirterek, “Yozgat il genelinde geçtiğimiz yıl 14 bin 600 dekar alana yeşil mercimek ekilerek, bin 387 ton ürün alındı. Yurt genelinde yeşil mercimek ekilişinde 3′üncü, üretimde ise 4′üncü sırada yer almaktayız” dedi.


Ülke genelinde kırmızı mercimek üretiminde ciddi düşüşlerin yaşandığını hatırlatan Özdemir, Yozgat’ın yeşil mercimek üretiminde ülke genelinde ilk sıralarda bulunmasına karşın, kırmızı mercimek konusunda gerilerde olduğunu söyledi. Özdemir, Yozgat’ta geçtiğimiz yıl 650 dekar alanda kırmızı mercimek ekiminin yapıldığını, yurt genelinde yaşanılan düşüşleri dikkate alarak, Yozgat’ta da kırmızı mercimek üretimini yaygınlaştırmak ve artırmak üzere proje hazırladıklarını ifade etti. Özdemir, “Kırmızı mercimek talebini karşılamak üzere hazırlanan proje kapsamında 14 dönümlük alanda deneme amaçlı ekim yapıldı. 5 dönüm alanda normal, 5 dönüm alanda ise anıza doğrudan 4 çeşit kırmızı mercimek ekim gerçekleştirildi. 2 dekara da yazlık yeşil mercimek ekildi. Bu ekilişler sonunda Yozgat yöresine uygun tohumlar belirlenip, bölge çiftçisine kırmızı mercimek ekimi yapmaları konusunda tavsiyede bulunulup, teşvik edilecek” diye konuştu.


2015 üretim sezonu için Musabeyli köyünde kışlık Kırmızı ve yazlık yeşil mercimek demonstrasyonu uygulandığını ifade eden Özdemir, ekim yapılan parsellerden verim, dane ve sap analizleri yapılmak üzere 15 metrekarelik alanda ‘şahit hasatları’ yapıldığını, önümüzdeki günlerde tüm hasat işlemi gerçekleştirilerek, üretim ve verim analizlerinin kamuoyu ile paylaşılacağını sözlerine ekledi. (Sorgun Postası-Seyfi Çelikkaya)

 

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder