Yükleniyor...
Son Dakika
13.8.2015

430 fasulye çeşidi denemesi yapıldı

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nün katkılarıyla Erciyes Üniversitesi araştırma sahasında 430 fasulye çeşidinin denemesi yapılıyor. Deneme sonucunda Kayseri tarımına uygun olan fasulyeler için saha çalışması yapılacak.

 

 

Kayseri il tarım müdürlüğü tarafından deneme çalışmaları gerçekleştirilen 430 çeşit fasulye, çerezlik kabak, uzak doğu orijinli egzotik sebzeler, kinoa, tef, siyah nohut ve siyah mercimek bitkilerinin basın tanıtımı yapıldı.

Yapılan deneme çalışmaları hakkında bilgi veren İl Müdürü Özkan KAYACAN: “ İl Müdürlüğü olarak 430 çeşit fasulyenin Kayseri şartlarındaki denemesini yapmış bulunmaktayız. Uzun bir süreç sonrasında taze fasulyede hasada yaklaştık. Buradaki amacımız dünyanın dört bir yanından getirmiş olduğumuz fasulyelerin Kayseri şartlarına uygun olup olmadığını test etmek. Bu bir yıllık bir çalışma değil. Birkaç yıl sürecek bir çalışma sonucunda 430 çeşit fasulyenin Kayseri’ye uygun olanlarını seçerek bu bölgede bir saha çalışması gerçekleştireceğiz. Çiftçilerimize en uygun ve yeni çeşitleri ulaştırmak için uğraşıyoruz.” şeklinde konuştu.

Araştırma çalışmalarını yürüten Ziraat Yüksek Mühendisi Metin YAĞCIOĞLU  fasulye, çerezlik kabak ve uzak doğu orijinli egzotik sebzeler hakkında bilgi verdi. Sahada yer alan 430 çeşit fasulyenin kuru ve taze olarak ikiye ayrıldığını belirten Yağcıoğlu: “Bu fasulyelerden Kayseri’ye uygun olanını bulmak için ıslah çalışması yapıyoruz. Burada toplam 17 parsel bulunmaktadır. Her parselde yaklaşık 30 çeşit fasulye genotipi bulunmaktadır. Burada geliştireceğimiz fasulye çeşitlerini Kayseri ve Erciyes şeklinde isimlendirip çiftçilerimize katkı sağlayacağını düşünmekteyiz.” dedi.

Araştırma çalışmalarını yürüten Ziraat Yüksek Mühendisi Selçuk SUNULU ise; basın mensuplarına deneme çalışmalarını yürüttükleri kinoa, tef, siyah nohut ve siyah mercimek bitkileri hakkında bilgi verdi.

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder