Yükleniyor...
Son Dakika
13.8.2015

"Hakkari sardunyaları" ekonomiye kazandırılacak

Hakkari'deki Zap Suyu çevresinde yetişen sardunyaların süs bitkisi olarak üretilip ülkede ekonomik değere dönüştürülmesi için çalışma başlatıldı. Çözüm Süreci'nin etkisiyle bölgede daha iyi koşullarda araştırma yapma olanağı bulan bilim adamları, yıllarca yasaklı olan ya da tehlikeli görüldüğü için gidilemeyen bölgelerde saklı kalan değerleri ortaya çıkarma imkanı buldu.

Bölgede uzun yıllar yaşanan olayların Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından başlatılan Çözüm Süreci'yle sona ermesiyle yasaklı bölgelerde bilimsel araştırmalar için bekledikleri uygun ortama kavuşan bilim adamları, gittikleri dağlık alanlarda bölgenin ekonomisine katkı sağlayarak, yeni değerleri keşfetmeye başladı.

 

Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Ziraat Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü Başkanı Doç. Dr. Şevket Alp, bölgede sadece Hakkari bölgesindeki Zap Suyu çevresinde yetişen sardunyaların ekonomiye kazandırılmasını istediklerini söyledi. 

 

Akdeniz iklim coğrafyasının sembolü haline gelen sardunyaların ana vatanının Güney Afrika olduğunu bildiren Alp, Güney Afrika'dan dünyaya yayılan bu bitkilerin genellikle sıcak bölgelerde yetiştiğini vurguladı.

 

Türkiye'de de özellikle soğuklara dayanıklı iki sardunya türünün bulunduğunu ve bunlardan bir tanesinin Hakkari bölgesindeki Zap Suyu çevresinde yoğun olarak yetiştiğini belirten Alp, "Sadece Hakkari bölgesinde yetişen, soğuklara dayanıklı olan, diğer sardunyalara göre daha boylu ve uzun süre çiçekli kalan bu türü kültüre alarak süs bitkileri sektörüne kazandırmak istiyoruz" dedi. (Kaynak:Yeni Asya)

 

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder