Yükleniyor...
Son Dakika
14.8.2015

Kraliçe arılar Kazan'dan

Kaliteli bal için arı ırkı önemli bir nokta teşkil ediyor. Ankara'nın Kazan ilçesinde damızlık arı kraliçeleri üretiliyor. Üretilen kraliçe arılar toplam üretimin yüzde 30'unu oluşturuyor.

 

Türkiye'de ana arı üretiminin yüzde 30'unun Ankara'nın Kazan ilçesinde gerçekleştiriliyor. Türkiye Kalkınma Vakfı'nın (TKV) entegre arıcılık tesislerinin 1978 yılında Kazan'da kurulmasıyla, ilçe arıcılığın merkezi haline geldi. Bu durum ilçede ana arı ve bal üretimini beraberinde getirdi. Bu yönüyle arıcılıkta adeta bir okul görevi gören Kazan'da, Türkiye'nin arı neslinin devamı ve kaliteli balın vazgeçilmez unsuru olan kraliçe arı ihtiyacının yüzde 30'u gerçekleştiriliyor

Konuya ilişkin, Türkiye Kalkınma Vakfı (TKV) Destek Tarımsal Üretim İşletmeleri Üretim Müdürü yaptığı açıklamada, "Türkiye'deki yıllık ana arı üretiminin yüzde 30'unu tek başına karşılaması nedeniyle 'ana arı' denilince akla Kazan gelir. Bu bir ilçe için ciddi rakamdır. Sahip olduğu potansiyel itibarıyla Türkiye'de ana arı üretimine ivmeyi veren yer Kazan'dır" dedi. 

.

 

 

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder