Yükleniyor...
Son Dakika
14.8.2015

Ormanlara Tekno Kalkan

Gediz Üniversitesi öğrencileri, TÜBİTAK desteğiyle "orman yangını erken uyarı sistemi" geliştirdi. Güneş enerjisiyle çalışan sensörler sayesinde yangınlara kısa sürede müdahale edilecek, milli servet ormanlar kül olmaktan kurtarılacak

 

Gediz Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği 4. sınıf öğrencileri Batuhan Tokuş ve Mehmet Canbulat, ormanları yanmaktan kurtaracak bir teknolojiye imza attı. Zümrüt yeşilinin yerine matem karası bırakan yangınlardan etkilenen gençler, TÜBİTAK desteğiyle erken uyarı sistemi geliştirdi. Ormanları koruyacak bir "tekno kalkan" işlevi görecek proje kapsamında, alevi ve dumanı açık alanda da algılayabilen özel sensörler üretildi. Enerjisini güneşten karşılayan bu sensörler, belirli aralıklarla ağaçlara yerleştirilecek, yangınları daha ilk kıvılcımdan itibaren radyo frekanslarıyla ilgili birime bildirecek. Böylece ekiplerin zaman kaybetmeden müdahale etmesi sağlanacak, oksijen deposu ağaçlar yanmaktan kurtarılacak.

 

GÖZKULAK OLACAK


Öğrenciler Tokuş ve Canbulat, yaşadıkları İzmir'in Foça ilçesinde her yaz orman yangınlarına şahit olduklarını ve büyük üzüntü duyduklarını söyledi. Mucit gençler, “Alevlerin yeşili yutmasına nasıl engel olabiliriz diye düşündük ve hocalarımızın da desteğiyle ortaya böyle bir proje çıktı. TÜBİTAK’ın desteklediği bu sistem, ormanlarımıza 24 saat gözkulak olacak. Tehlike anında alarm vererek, alevlerin büyümeden söndürülmesine imkan tanıyacak. Böylece her yaz hektarlarca yeşil alanın kaybedilmesinin önüne geçilebilecek.” dedi. (Kaynak:İlke Haber)

 





Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *



Yorumu Gönder