Yükleniyor...
Son Dakika
15.8.2015

Rüzgâr Kuvvetleniyor

Almanya'nın rüzgâr türbinleri, Avrupa’nın rüzgâr enerjisi kapasitesinin artmasına öncülük ediyor. Yenilenebilir enerji kaynaklarının en önemlilerinden olan rüzgâr enerjisi, düşük maliyetler ve artan rüzgâr türbinleriyle küresel olarak altın çağını yaşıyor. Peki bu büyüme devam edecek mi?

 

Küresel iklim değişikliğiyle mücadele çabaları bu yıl yoğunlaşırken, yenilenebilir bir enerji kaynağı rekorlar kırıyor. ABD’de rüzgâr enerjisi maliyetleri hızla düşerken Avrupa’da da açık denize yerleştirilen rüzgâr türbinlerinin sayısı da bir o kadar hızlı artıyor. En azından şimdilik. 

 

Rüzgâr enerjisi geçen yıl kürsel ölçekte şimdiye kadarki en büyük yayılmasını gerçekleştirdi. Üstelik yeni raporlar da bu büyümenin devam edeceğini gösteriyor. Isıyı atmosferde tutan karbondioksit salımı yapmayan rüzgâr türbinleri, BM öncülüğünde Aralık ayında Paris’te yeni bir iklim anlaşması tasarlamak için bir araya gelecek ülkeler için önemli bir alternatif oluşturacak. 

 

Avrupa ülkelerinin açık denizlere yerleştirdiği rüzgâr türbinleri rekor miktarda enerji üretiyor. Avrupa Rüzgâr Enerjisi Birliği’nin son raporuna göre kapasitelerini bu yılın ilk yarısında, 2014’ün aynı dönemine göre üçe katladılar. Bu gelişmeyi de büyük ölçüde rüzgâr enerjisinin Almanya’daki dikkat çekici genişlemesine ve daha yüksek kapasiteli türbinlerin kullanılmasına borçlular. 

 

ABD Enerji Bakanlığı’nın bu hafta yaptığı açıklamaya göre ülkede mevcut durumda kullanılan elektriğinin yüzde 5’i rüzgârdan elde ediliyor. Yaptıkları 66 gigawatt'lık üretim 17,5 milyon evin elektriğini sağlamaya yetiyor. Amerikan şirketleri de kara dışındaki girişimleriyle bu harekete dahil oluyor. Bu yıl Rhode Island kıyısı yakınlarında ABD’nin ilk açık deniz rüzgâr türbinlerinin temelleri atıldı. 

 

ABD Enerji Bakanlığı’nın raporuna göre teknolojik gelişme, rüzgâr enerjisinin toptan maliyetinin kilowatt-saat başına sadece 2,35 sentlik fiyatla en alt seviyeye inmesine yardımcı oldu. Bu rakam 2009’daki en yüksek fiyatların üçte biri seviyesinde. Raporun yazarlarından, Ulusal Lawrence Berkeley Laboratuvarı’nda kıdemli bir bilim insanı olan Ryan Wiser, türbinlerin daha uzun, kanatlarının da daha geniş hale gelmesiyle “rüzgâr enerjisi projelerinin ABD’nin git gide daha çok bölgesinde ekonomik olarak uygulanabilir durumda” olduğunu söylüyor. 

 

1740’larda inşa edilen bu yel değirmenleri Hollanda’da yel değirmenlerinin en yoğun olduğu bölgeyi oluşturuyor.
George Steinmetz, National Geographic Creative 1740’larda inşa edilen bu yel değirmenleri Hollanda’da yel değirmenlerinin en yoğun olduğu bölgeyi oluşturuyor.


George Steinmetz, National Geographic Creative Hollanda’da tarım arazileri civarındaki bir kanal boyunca uzanan türbinler elektrik üretiyor.
Keenpress, National Geographic Creative Danimarka'da bir rüzgâr türbini, doğan güneşi karşılıyor. Danimarka o kadar çok rüzgâr enerjisi üretiyor ki bunu diğer ülkelere ihraç ediyor.

 


Rüzgâr sadece dünyanın en büyük üç üreticisi olan Çin, ABD ve Almanya’da yaygınlaşmıyor. Aynı zamanda Küresel Rüzgâr Enerjisi Birliği’ne göre geçen yıl sonu itibariyle dünyanın en büyük beşinci kapasitesine sahip olan Hindistan’da da hızla büyüyor. Dünya Rüzgâr Enerjisi Birliği’nden Stefan Gsaenger, Latin Amerika ve Afrika’da da yeni piyasaların oluşmaya başladığını söylüyor. 

 

Peki Türkiye'de durum nasıl? Türkiye'de de rüzgâr enerji santralleri ve ürettikleri enerji miktarı da yıllar içinde bir artış gösteriyor. 2011 yılından bu yana yıllık %27-28 oranında bir artış gösteren rüzgâr enerjisi üretimi, 2014 yıl sonu itibarıyla 3,76 gigawatt'a ulaştı. İnşa halindeki rüzgâr enerji santralleri de yaklaşık 1,2 gigawatt kapasiteye sahip. 

 

Türkiye'de rüzgâr enerjisi üretimi konusunda lider bölge Ege Bölgesi (%39,51). Onun hemen ardındansa %36,13'lük bir oranla Marmara Bölgesi geliyor. Yani Türkiye'deki rüzgâr enerjisi üretiminin yaklaşık dörtte üçü bu iki bölgede üretiliyor. 

İller bazında bakıldığındaysa lider Balıkesir. Balıkesir tek başına Türkiye'deki rüzgâr enerjisi üretiminin beşte birinden fazlasını sağlıyor. Balıkesir'i İzmir ve Manisa takip ediyor. 

 

Yine de küresel ölçekte önümüzde zorlu bir yol olduğu yönünde endişeleri var Gsaenger'in. “Başta Avrupa olmak üzere lider üreticilerdeki bazı rüzgâr piyasaları durgunluk içinde,” diyor. 

 

Gerçekten de Fransa’nın yüzen açık deniz rüzgâr türbini projeleri planlarına ve İngiltere’nin dünyanın en büyük açık deniz rüzgâr santralini kurmasına rağmen rüzgârın Avrupa’nın bazı bölümlerindeki büyüme yavaşlıyor. Geçtiğimiz yıl İspanya, Danimarka ve İtalya’da yeni bazı tesisler şalter indirdi. 

 

Avrupa Rüzgâr Enerjisi Birliği’nin politika oluşturma biriminin başındaki Kristen Ruby “Endüstrinin uzun vadede önünü görmesi gerekiyor,” diyor. Ruby ayrıca Avrupa’nın elektrik piyasasına bazı değişiklikler yapılması ve rüzgâr gücünün nakil şebekesine entegrasyonu için altyapıların yenilemesi yönünde çağrı yapıyor. 

 

Diğerleri de aynı fikirde. Amerikan Rüzgâr Enerjisi Birliği’nin yönetim kurulu başkanı Tom Kiernan “İstikrarklı ve öngörülebilir bir politikaya ihtiyacımız var,” diyor. Sanayi grubu, geçen yıl sonunda süresi dolan rüzgâr enerjisi üretimine dair federal düzeydeki vergi indirimi düzenlemelerinin yenilenmesi için Kongre’ye baskı yapıyor. Grup, daha önce bu indirimler sona erdiğinde endüstrinin “ekonomik bir uçuruma” yuvarlandığını söylüyor. 

 

Hükümetler bazen temkinli yaklaşsa da rüzgâr enerjisi oldukça mantıklı bir seçim gibi duruyor. Rüzgâr enerjisini savunanlar, bu enerji türünün sera gazı salımlarını ciddi biçimde azaltabileceğini söylüyor. Avrupa Komisyonu Ortak Araştırma Merkezi’nin bu ay yayımladığı rapora göre, Avrupa Birliği ülkelerinde 2012 yılında yılındaki sera gazı salımındaki düşüşün neredeyse üçte ikisi rüzgâr ve güneş enerjileri sayesinde sağlandı.(Kaynak: National Geographic Türkiye)

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder