Yükleniyor...
Son Dakika
15.8.2015

Organik pazar açılıyor

Balıkesir’in burhaniye ilçesinde, pazartesi günü saat 11.00 de Organik Pazarı açılışı yapılacak. Belediyenin Kapalı Pazar yerinde ayırdığı alanda açılacak olan Organik Pazarı’nda başta Kırtık Mahallesi olmak üzere organik üretim yapan vatandaşlar ürünlerini satacak.

 

Burhaniye İlçe Tarım Müdürlügünden şu açıklama yapıldı:

 

Burhaniye İlçesi Kırtık Mahallesi'nde üretimi yapılan Organik Ürünlerin pazarlandığı "Organik Pazar" açılış törenine katılmanızdan onur duyarız.

 

Tarih: 17.08.2015

Saat: 11.00

Yer: Burhaniye Kapalı Pazar Yeri

 

 Organik tarım, insan sağlığına ve çevreye zarar vermeyen ve üretimde kimyasal girdi kullanılmadan, üretimden tüketime kadar her aşaması kontrollü ve sertifikalı tarımsal üretim biçimidir. doğal dengeyi koruyarak hava ve su gibi yaşamsal kaynakların ve doğal hayatın korunmasını amaçlayan bir üretim yöntemidir.

 

Burhaniye İlçemiz Organik Tarım açısından gün geçtikçe aşama kaydetmektedir. Tarım alanlarının uygunluğu, ulaşım ağının merkezi olması, havalimanı, limanlara yakın olması gibi avantajları vardır. Ayrıca dünya genelinde Organik Tarım ile üretilen ürünlerin tüketiciler tarafından tercih edilmesi nedeniyle pazarlama sıkıntısı olmamasından dolayı Organik Tarım'ın geleceği çok açıktır. İlçemizde 2015 Yılı içerisinde temeli atılması planlanan Reşitköy Barajı bitirilmesi ile bölgemiz daha da her açıdan daha da uygun koşullara sahip olacaktır.

 

İlçemiz Kırtık Mahallesinde 41 üreticinin yanı sıra, Taylıeli 3 Çiftçi ve 1 Anonim Şirket, Hacıbozlar'dan  10 çiftçi, Şarköy'den 2 çiftçi, Pelitköy'den 1 çiftçi de organik üretime geçmiştir.Burhaniye'de bugün itibariyle 56 kişi, 3 firma olmak üzere 59 üretici ile  6.347 da alanda organik tarım yapılmaktadır, ve bu sayı günden güne artmaktadır.

 

İlçemizde en önemli Organik Tarım Projesi 2010 yılında İlçemiz Kırtık Mahallesi Sinekli Yaylasında 34 çiftçiyle hayata geçirilmiş olup, 2014 yılından itibaren çalışmalar İlçe Müdürlüğümüzün katkıları ile hızlandırılmış, üretimin arttırılması ve tanıtım faaliyetlerine önderlik edilmiştir. Bu amaçla 2015 yılı Mart ayında İşkur ortaklığı ile 18 çiftçinin katıldığı 11 gün süreli eğitim çalışması yapılmış, katılımcılara sertifikaları verilmiştir.

 

İlçe Müdürlüğümüzce Kırtık Mahallesi girişine görünürlüğü sağlamak amacıyla tanıtım levhası, Kırtık Köyü Organik Tarım Derneği logo ve etiket yaptırılarak hayata geçirilmiştir. 2015 yılı çilek üretiminin değerlendirilmesi amacıyla organik çilek reçeli ve organik çilek marmelatı üretilerek 400 gramlık kavanozlarda pazara hazır hale getirilmiştir.

 

Ürün paketleme tesisinin kurulması amacıyla Güney Marmara Kalkınma Ajansına proje teklifi yapılmış, hibe kapsamına yedek listesinden girdiğinden uygulamaya geçilememiştir.

 

2014 yılında Kırtık Mahallesi'nde Kırtık Köyü Organik Tarım ve Turizmi Geliştirme Derneği kurulmuştur. Organik Tarım faaliyeti bu dernek tarafından yürütülmektedir.

 

Kırtık Köyü organik üretimine yönelik tüm çalışmalar İlçe Müdürlüğümüz destekleri ve Kırtık Köyü Organik Tarım ve Turizmi Geliştirme Derneği ile müştereken yürütülmektedir.

 

2014 Yılı sertifikasyon bedelleri Burhaniye Belediyesince finanse edilmiştir. 2015 Yılı sertifikasyon bedelleri ise Kırtık Köyü Organik Tarım ve Turizmi Geliştirme Derneği tarafından karşılanarak, her üreticiye organik ürün sertifikası verilmiştir.

 

 

Bu Habere Ait Fotoğraflar

Bu Habere Ait Yorumlar


" Okuyucular tarafından www.ulusaltarim.com 'da yayınlanan içeriklere ilişkin yapılan yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. "

" Okuyucu yorumları hukuka uygunluk veya güncel bilgi içerip içermediği hususları bakımından değerlendirilmemekte, yorumlar otomatik olarak onaylanmaktadır. www.ulusaltarim.com, yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir. "

" Köşe yazarının kaleme aldığı yazıların her türlü hukuki sorumluluğu yazarın kendisine aittir.
Ulusal Tarım, yazarların düşünce özgürlüğüne müdahale etmemektedir. "
Adınız *

E-Posta * (Yorumda Görünmeyecektir.)

Yorumunuz *Yorumu Gönder